Mulczowanie terenu to świetne rozwiązanie dla osób, które dysponują wielką powierzchnią działek, które od lat nie były używane ani regularnie koszone. To samo tyczy się licznych samosiejek, które z biegiem czasu ze skromnych, cienkich drzewek wyrosły na duże, trudne do pozbycia się drzewa.
Na czym zatem polega zabieg mulczowania terenu? Kiedy wykonujemy usługi mulczowania? Czy zastosowanie mulczowania terenu to dobry wybór? Odpowiedź na każde z tych pytań znajdziesz w treści wpisu.
Zapraszamy do zapoznania się z treścią!
Mulczowanie działki (mulczowanie terenu)— karczowanie działek
Usługa mulczowania polega na usunięciu zbędnych roślin z określonego terenu oraz pokrycie gleby szczątkami wcześniej rozdrobnionych traw, drzew i krzewów (w wyniku kompleksowej ścinki).
Mulczowanie mulczerem to bardzo skuteczna metoda, która zaoszczędza ogromną ilość czasu, który należałoby przeznaczyć na takie przedsięwzięcie poprzez siłę ludzką.
Z pewnością ciekawym atutem mulczowania terenu jest zostawienie na miejscu materii organicznej, którą pozyskano podczas rozdrabniania gałęzi krzaków drzew i innych. Takie rozwiązanie zapewnia dokładnie nawożenie gleby oraz zaopatrzenie jej we wszystkie niezbędne składniki, które po czasie będą sprzyjać wzrostowi nowych roślin.
Jakie jest zastosowanie mulczera (mulczowanie mulczerem)?
Mulczowanie mulczerem to zaawansowana technika, która wykorzystuje specjalne maszyny do rozdrabniania i równomiernej aplikacji materiałów organicznych powstałych w procesie mielenia na powierzchni danego terenu.
Jest to niezwykle skuteczny sposób na mulczowanie dużych obszarów, takich jak parki, ogrody publiczne, nieużytki rolne, oraz działki, które mają zostać przygotowane np. do sprzedaży lub pod budowę agroturystyki. Tutaj możliwości jest naprawdę wiele.
Oczyszczanie działek przy pomocy mulczera — jakie korzyści oferuje?
Utrudnione warunki terenowe, ogromne zakrzaczenia oraz sama rekultywacja terenów rolnych może być bardzo pracochłonnym zadaniem. Mulczowanie działki oferuje:
- Efektywność — koszenie terenu oraz karczowanie nieużytków przy pomocy mulczera jest znacznie szybszym rozwiązaniem niż tradycyjne metody. Pozwala zaoszczędzić czas i pracę.
- Dokładne i równomierne rozprowadzenie warstwy — usługa mulczowania zapewnia dokładne i równomierne rozprowadzenie warstwy mulczu po całym terenie, na którym wykonywane jest zlecenie. Dzięki temu gleba zostaje dobrze odżywiona, co w perspektywie czasu z pewnością dobrze wpłynie na nowe, świeżo posadzone krzewy, drzewa i trawy.
- Redukcja kosztów — przygotowanie terenu to pracochłonny proces, który przy pomocy tradycyjnych narzędzi, jak kosiarka spalinowa, piła motorowa, czy siekiera będzie wymagać dużo nakładów czasu, oraz dodatkowych kosztów, np. w postaci paliwa i godzin, które należy przeznaczyć na oczyszczenie terenu. Mulczowanie, choć nie należy do najtańszych usług, z pewnością pomoże zaoszczędzić czas oraz siłę, którą można przeznaczyć na inne, drobniejsze zadania.
Zobacz też: Talerzowanie, usługi rolnicze — jak wygląda proces talerzowania pola?
Zabieg mulczowania terenu — zakres usług
Usługa mulczowania działku (mulczowanie mulczerem) może obejmować:
- Mulczowanie zakrzaczeń,
- mulczowanie pni drzew,
- mulczowanie karczowanie drzew i mielenie drzew,
- mulczowanie gałęzi,
- mulczowanie samosiewów (wycinka samosiewów),
- mulczowanie trawników (mulczowanie trawy),
- mulczowanie ziemi (mulczowanie biomasy),
- mulczowanie kukurydzy,
- mulczowanie tarniny,
- usuwanie krzaków (usuwanie zakrzaczeń i wynika krzaków).
Usługę mulczerem można zastosować także do:
- przygotowań terenu pod dopłaty,
- karczowania starych sadów,
- koszenia rowów,
- koszenia poboczy dróg,
- likwidacji krzaków na skarpach,
- oczyszczania terenów pod liniami energetycznymi,
- przygotowania terenu pod inwestycję,
- przygotowania terenu pod budowę domu,
- likwidacji plantacji rolnych,
- wycinki młodników,
- wycinki samosiewów,
- itd.
Mulczowanie drzew — usługi oczyszczania terenu
Porządkowanie działki uwzględnia również mulczowanie drzew do średnicy ok. 15-30 centymetrów.
Rozdrabnianie pozostałości — mulczowanie krzaków
Zastosowanie mulczowania pełni kluczową rolę w takich sytuacjach jak wycinka krzaków (karczowanie krzaków). W przypadku większych terenów, zakrzewienia, zarośla, zadrzewienia i wysokie trawy będą bardzo problematyczne do usunięcia ręcznie. Inną istotną kwestią jest nadmiar odpadów, których w jakiś sposób należy się pozbyć, aby przywrócić dawny blask terenu działki.
Dlatego w takich przypadkach warto skorzystać z usługi mulczowania terenu, która przekształca odpady (np. gałęzie drzew) w cenny materiał organiczny.
Jakie korzyści oferuje mulczowanie krzaków?
- Prawidłowe wykorzystanie odpadów — nie musisz martwić się nadmiarem resztek po wycince. Mulczer leśny, który jest w naszym posiadaniu, tworzy przydatny mulcz wspierający ochronę oraz odżywienie gleby.
- Ochrona przed erozją — mulczowanie zakrzaczeń redukuje prawdopodobieństwo erozji gleby, która w szczególności jest podatna na ten proces na terenach podmokłych oraz wietrznych.
- Naturalny nawóz — jak już wiesz, pozostałości z wycinki zostają przekształcone na materię organiczną, która odżywia i nawozi glebę. Dzięki temu nie musisz inwestować w dodatkowy nawóz.
To może Cię zainteresować: Profesjonalne kopanie stawów — jak wyglądają prace w praktyce?
Czyszczenie działek (oczyszczanie terenu) — mulczowanie trawników, mulczowanie łąk i mulczowanie gleby
Mulczowanie nie tylko chroni glebę, ale także pomaga w utrzymaniu czystości terenu poprzez ograniczanie wzrostu chwastów i zapobieganie erozji.
Czyszczenie działek mulczerem to przede wszystkim zadbanie o:
- estetykę — mulczowanie trawnika oraz łąk służy przede wszystkim poprawieniu wyglądu terenu, eliminując jednocześnie niepożądane chwasty i zapewniając równomierne pokrycie powierzchni materią organiczną,
- ochrona roślinności — warstwa mulczu działa jak swego rodzaju bariera ochronna, która będzie zapobiegać uszkodzeniom korzeni roślin spowodowanych między innymi przez erozję,
- retencja wody — zmulczowana warstwa roślin ma korzystny wpływ na zatrzymywanie wody w glebie, co jest szczególnie ważne w suchych okresach.
Frezowanie i mulczowanie — jakie są różnice?
Czym jest frezowanie wgłębne i powierzchniowe? Frezowanie wgłębne przeprowadza się na pniach drzew i krzewów na głębokości do 50 centymetrów pod ziemią. Zabieg ten stosuje się np. podczas przygotowania terenu pod dalsze, głębsze uprawy, gdzie po całym przedsięwzięciu ma przejechać orka i (lub) zostać wykonana usługa głęboszowania.
Frezowanie wgłębne jest możliwe dopiero wtedy, gdy powierzchnia terenu zostaje dokładnie oczyszczona. W takiej sytuacji należy przejechać teren mulczowaniem powierzchniowym (mulczerem), który usunie samosiewy, zakrzaczenia, chwasty i małe drzewa. Następnie można przystąpić do frezowania wgłębnego.
Frezowanie powierzchniowe natomiast miesza ze sobą część naziemną oraz podziemną na głębokości od 7 do 10 centymetrów. Frezowanie powierzchniowe zatem mulczuje pniaki drzew i krzewów na głębokości nieprzekraczającej 10 cm.
Warto zaznaczyć, że frezowanie pozwalające na rekultywację terenu nie jest również zabiegiem najtańszym, ze względu na ciężki sprzęt, jaki należy użyć podczas zlecenia. Niemniej efekty są oszałamiające.
Przeczytaj także: Usługi robót ziemnych — wszystko, co musisz wiedzieć.
Usługa mulczowania — dlaczego warto skorzystać z naszych usług?
Wybór odpowiedniej firmy przy zadbaniu o kondycję własnego terenu ma ogromne znaczenie. Nasza firma Teragro oferuje kompleksowe usługi mulczowania terenu, które przyczynią się do upiększenia powierzchni oraz przygotowania jej pod wybraną inwestycję.
Dlaczego warto skorzystać z naszej usługi mulczowania terenu?
Oszczędność czasu i pracy
W Teragro nasza doświadczona kadra wykorzystuje nowoczesne maszyny oraz techniki, które przyspieszają proces mulczowania oraz znacząco go uskuteczniają.
Dzięki temu szybciej możesz cieszyć się doskonale przygotowanym terenem, jednocześnie bez konieczności wkładania wielu godzin pracy w przygotowanie terenu tradycyjnymi metodami mulczowania.
Mulczowanie terenu to redukcja kosztów pielęgnacyjnych
Nasza usługa mulczowania przynosi długoterminowe oszczędności, ze względu na ochronę gleby i roślin, ograniczenie wzrostu chwastów oraz zatrzymanie wilgoci w glebie. Co więcej, będziesz mógł zmniejszyć ilość nawozu i wody potrzebnych do utrzymania terenu w formie.
Takie rozwiązanie zapewni Ci w długim terminie ekonomiczną pielęgnację powierzchni działki.
Sprawiamy, że wartość terenu oraz estetyka wzrasta
Pięknie przygotowana działka (lub większa powierzchnia) zawsze przyciąga uwagę oraz zwiększa wartość całej nieruchomości. Nasze specjalistyczne maszyny tworzą estetyczną warstwę ochronną, która nadaje powierzchni schludny wygląd.
Co więcej, likwidacja chwastów zapobiega erozji gleby oraz poprawia jej ogólną kondycję, tak samo, jak roślin, które w przyszłości zasadzisz. Mulczowanie również spowalnia wzrost chwastów i samosiewów.
Wspieramy środowisko naturalne
Korzystając z naszych usług mulczowania, wspierasz ochronę środowiska naturalnego. Wszystko to za sprawą zrównoważonego wykorzystania materiałów organicznych do poprawy gleby i kondycji terenu.
Koszt usługi mulczowania
Jakie są koszty mulczowania terenu? Czy cena mulczowania terenu zawsze jest taka sama?
Cena za usługę mulczowania będzie różnić się w zależności od wielu czynników. Poniżej przedstawimy kluczowe elementy, które będą mieć pośredni i bezpośredni wpływ na koszt usługi.
Powierzchnia podczas usługi mulczowania terenu
Rozmiar powierzchni to jeden z kluczowych czynników, który będzie mieć wpływ na cenę końcową. Większy teren wymaga więcej pracy, zasobów oraz czasu. Niemniej, co ważne, koszt jednostkowy na większych powierzchniach może okazać się niższy.
Stan terenu
Rodzaj istniejącej roślinności będzie mieć bezpośredni wpływ na cenę usługi, tak samo, jak trudności z dostępem na dany teren. Obszary gęsto porośnięte, z grubymi drzewami oraz licznymi krzewami, o trudnym ukształtowaniu oraz wielu przeszkodach, w postaci dziur, jam i skarp mogą wymagać dodatkowych nakładów pracy, co przełoży się na wyższe koszty.
Odległość podczas mulczowania terenu
Odległość od miejsca zlecenia również wpłynie na koszty, ze względu na transport.
Skomplikowanie prac
Czasami prace mulczowania mogą być bardziej skomplikowane niż standardowe procedury. Na przykład, usunięcie dużych kamieni lub przekształcenie bardzo nierównego terenu może wymagać dodatkowych działań.
Niemniej, średni koszt mulczowania terenu w Teragro to 5-8 tys. zł za hektar.
Na koniec polecamy: Roboty ziemne — wykopy i nasypy, poradnik krok po kroku.
Mulczowanie terenu — podsumowanie
Liczymy, że w prosty i ciekawy sposób wyjaśniliśmy Ci wszystkie aspekty związane z mulczowaniem terenu. Prace, mimo stosunkowo wysokich kosztów przynoszą rewelacyjne efekty, które znacząco przewyższają cenę wykonania usługi.
Serdecznie zapraszamy do współpracy!