Usługi robót ziemnych — wszystko, co musisz wiedzieć

Prace ziemne to bardzo ogólne stwierdzenie, pod którym kryje się szereg usług związanych z przygotowaniem terenu pod określoną inwestycję. Ważne jest, aby wszelkie roboty ziemne były szczegółowo rozplanowane wraz z zachowaniem norm bezpieczeństwa zarówno dla pracowników, jak i otoczenia. Jak zatem wyglądają kompleksowe roboty ziemne? O tym wszystkim dowiesz się z tego wpisu.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Roboty ziemne — krótka definicja

Prace ziemne to zakres usług obejmujący wydobycie gruntu, przemieszczenie gruntu lub jego usunięcie. W skład robót ziemnych wchodzi też niwelacja terenu oraz wymiana i zagęszczanie gruntu. Działania te mają na celu przygotować teren pod dalsze prace budowlane.

Roboty ziemne

W jaki sposób prowadzi się roboty ziemne?

Kompleksowe roboty ziemne to element niezbędny, a zarazem pierwszorzędny, który wykonuje się przed rozpoczęciem jakichkolwiek innych prac budowlanych. Prace związane z robotami ziemnymi realizuje się do tworzenia przyszłych budowli naziemnych oraz podziemnych, wylania fundamentów dla budynków naziemnych, tworzenia podłoża pod daną nawierzchnię, np. do położenia dróg, chodników, ścieżek rowerowych, placów zabaw, linii kolejowych oraz wielu innych.

Wykonywanie robotów ziemnych dla klientów obejmuje też usypywanie wałów, wykonywanie nasypów, tworzenie wzniesień itp.

Wykonywanie robotów ziemnych — jak wygląda zakres prac?

Roboty ziemne realizowane są dla klientów indywidualnych, deweloperów, instytucji rządowych, oraz we współpracy z innymi firmami budowlanymi.

Wykonywanie robotów ziemnych dla klientów możemy podzielić na 3 zasadnicze etapy:

  • roboty ziemne przygotowawcze i roboty ziemne porządkowe,
  • roboty ziemne podstawowe,
  • wykończeniowe roboty ziemne.

Prace związane z robotami ziemnymi zawsze dostosowuje się na miejscu realizacji zlecenia. Nie zawsze będą obowiązywać wszystkie ww. podpunkty.

Jak wygląda poszczególna realizacja robotów ziemnych, o których piszemy wyżej? Już mówimy.

Rozpoczęcie robotów ziemnych w przypadku prac ziemnych przygotowawczych zaczyna się od rozplanowania całokształtu działań, poznania terenu, gruntu, oraz potencjalnych przeszkód, które mogą utrudnić prace.

Poniżej dowiesz się, jak wygląda klasyfikacja robotów ziemnych ze względu na etap.

Roboty ziemne przygotowawcze i porządkowe prace ziemne

Jest to pierwsze rodzaj prac ziemnych, od którego w większości przypadków rozpoczynamy zlecenie. To początkowy etap robotów ziemnych, który w szczególności skupia się na oczyszczeniu terenukarczowaniu działki. Bardzo ważne jest planowanie prac ziemnych — czy wykonywane zlecenie będzie obejmować inwestycję w postaci przygotowania terenu pod budowę, czy np. przywracanie nieużytków rolnych.

Rozpoczęcie robót ziemnych w tym zakresie obejmuje przede wszystkim usuwanie drzew, krzewów, wyrywanie karp (usuwanie korzeni), wysokich traw, niszczenie darni oraz meliorację działki (melioracja terenu). Należy również podkreślić, że roboty ziemne przygotowawcze to także poprawa nośności gleby.

Warto zaznaczyć, że roboty ziemne realizowane w etapie przygotowawczym obejmują również dokładne rozplanowanie terenu:

  • wyznaczenie drogi dojazdowej,
  • wytyczenie kształtu przyszłego obiektu,
  • wykop pod sieć energetyczną, gazową, komunalną oraz inne instalacje podziemne.

Podstawowe roboty ziemne

Podstawowe roboty ziemne obejmują m.in. wykopy wąskoprzestrzenne, szerokoprzestrzenne, liniowe roboty ziemne, wykopy, nasypy, niwelację terenu oraz makroniwelacje.

Czym dokładnie są roboty ziemne liniowe? Liniowe roboty ziemne, jak sama nazwa wskazuje (przynajmniej po części), obejmują zakres prac na długim, ale wąskim terenie. W szczególności są to prace związane z przygotowaniem terenu do położenia w przyszłości drogi, chodnika lub np. ścieżki rowerowej.

Roboty ziemne wykończeniowe

Roboty ziemne wykończeniowe to etap prac ziemnych, podczas których wykonujemy wyrównania terenu, profilowanie nasypów, zagęszczanie gruntu, dokładne oczyszczanie podłoża oraz zasypywanie powstałych fundamentów (fundamenty budowli).

Wykończeniowe roboty ziemne to czas, kiedy stosujemy mikroniwelację — precyzyjne ukształtowanie danego terenu przy użyciu lekkiego sprzętu oraz narzędzi ręcznych.

Taka sytuacja ma jednak miejsce dopiero wtedy, gdy zyskamy pewność, że na terenie w przyszłości nie będą potrzebne już ciężkie maszyny oraz rozładunek materiałów sypkich.

Realizacja robót ziemnych w postaci prac wykończeniowych obejmuje ziemne prace ogrodowe, podczas których układamy według planu humus — górną warstwę gleby, która uprzednio została wymieniona. Takie działanie jest konieczne po to, by w przyszłości zasiać trawę, krzewy i drzewa. Warstwa humusu to najbardziej urodzajna warstwa gleby, która posiada bardzo bogatą materię organiczną.

Rodzaje robotów ziemnych ze względu na czynności

Prace ziemne ręczne

Prace ziemne ręczne to przygotowanie gruntu przy użyciu tradycyjnych narzędzi i siły ludzkiej. Wszelkie roboty ziemne ręczne wykonujemy w sytuacjach, gdy ciężki sprzęt nie jest już potrzebny lub użycie go nie jest możliwe ze względu na ograniczoną przestrzeń.

W tym przypadku wykorzystujemy kilofy, łopaty, piły oraz inne niezbędne narzędzia do wykonania zlecenia. Usługi robotów ziemnych oferowane przez Teragro zawsze dopasowane są do wymogów Klienta oraz terenu.

Roboty ziemne zmechanizowane

To roboty ziemne, w tym roboty podziemne, wykopy budowlane i wykopy ziemne wykonywane przy pomocy ciężkiego sprzętu, w postaci:

  • koparek gąsienicowych,
  • spycharek,
  • ładowarek,
  • wozideł,
  • walców,
  • i wielu innych.

Dlaczego warto rozpocząć z nami współpracę?

Wybór odpowiedniego partnera, który zrealizuje wszystkie koncepcje to podstawa i zarazem nieodzowny element sukcesu każdego przedsięwzięcia. Podejrzewamy, że mogło przejść Ci przez myśl pytanie, dlaczego warto skorzystać akurat z naszych usług? Poniżej znajdziesz odpowiedź.

Wieloletnie doświadczenie i wiedza

Prace ziemne realizowane przez Teragro charakteryzują się wysoką jakością dzięki doświadczeniu, zdobytym umiejętnościom oraz stale pogłębiającej się wiedzy.

Wiedza, którą posiadamy, pozwala nam na dostosowanie się do indywidualnych potrzeb każdego Klienta i realizację najbardziej skomplikowanych projektów.

Jakość wykonywania prac

Teragro wyróżniają również wysokie standardy jakości, które oferujemy naszym Klientom. Roboty ziemne to dla nas nie tylko zawód, ale i pasja, dzięki której dbamy o każdy, nawet najmniejszy szczegół, po to, by zapewnić, że każdy projekt, który realizujemy, spełnia i przekracza oczekiwania naszych Klientów.

Indywidualne podejście

Nie ma dwóch takich samych projektów — bardzo dobrze o tym wiemy. Wszystko dostosowujemy do zaleceń Klienta. Słuchamy Twoich potrzeb, analizujemy Twoje wymagania i dopasowujemy nasze usługi tak, aby, jak najlepiej spełnić Twoje oczekiwania.

Wsparcie na każdy etapie prac ziemnych

Możesz liczyć z naszej strony na wsparcie na każdym etapie realizowanego projektu. Jesteśmy dostępni, gotowi do pomocy i doradztwa, zarówno w trakcie procesu realizacji, jak i po jego zakończeniu.

Ochrona środowiska

Dokładamy wszelkich starań, aby chronić środowisko i ekologię. Stosujemy nowe technologie oraz maszyny, które redukują do minimum prawdopodobieństwo negatywnego wpływu na otoczenie. Działamy zgodnie ze sztuką budowlaną, według najwyższych standardów.

Znakomity stosunek jakości do ceny

Staramy się, aby nasze usługi były nie tylko na najwyższym poziomie, ale również dostępne cenowo. Dzięki temu oferujemy znakomity stosunek jakości do ceny, co czyni nas idealnym wyborem dla firm szukających wysokiej jakości usług w rozsądnej cenie.

Wycena robotów ziemnych

Roboty ziemne dzielone na kategorie posiadają inne cenniki. Wszystko zależy od tego, jak będzie przebiegać każdy etap prac ziemnych. Niemniej, poniżej przedstawimy Ci to, co możesz mieć wpływ na koszt usługi robotów ziemnych. Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu!

Jak zatem wygląda cennik robotów ziemnych i co ma na niego wpływ?

Rodzaj prac

Pierwszym i najważniejszym elementem wpływającym na koszt robót ziemnych jest rodzaj pracy do wykonania. Prace mogą obejmować takie czynności jak:

Wpływ mają również rodzaje gruntów budowlanych oraz warunki panujące w danym terenie.

Wielkość robotów ziemnych (skala prac)

Skala projektu jest kolejnym kluczowym elementem wpływającym na koszty. Większe projekty wymagają więcej czasu, zasobów i pracy, co zwykle wywołuje wyższe koszty. Dlatego też dokładne oszacowanie wielkości projektu jest niezbędne dla precyzyjnego określenia kosztów.

W tym przypadku zachęcamy do kontaktu, w celu omówienia wszystkich szczegółów. Po rozmowie uzgodnimy korzystny dla obu stron termin. Przyjedziemy na miejsce, przeprowadzimy dokładną analizę terenu wraz z uwzględnieniem wszystkich wytycznych. Następnie podamy koszty i opracujemy plan. Po akceptacji rozpoczniemy działania.

Warunki gruntowe

Warunki gruntowe mają zasadniczy wpływ na koszty robót ziemnych. Twardy grunt, skały lub obecność wody gruntowej mogą znacznie utrudnić przebieg prac i tym samym opóźnić czas realizacji projektu, co skutkuje wyższymi kosztami. Dlatego też badania geologiczne i geotechniczne są kluczowym elementem przygotowania do robót ziemnych.

Rodzaje maszyn oraz ilość

Rodzaj i ilość sprzętu to kolejny czynnik, który będzie mieć bezpośredni wpływ na koszty zlecenia.

Koszty pracy

Na koniec, koszty pracy. Robótki ziemne są zazwyczaj pracochłonne, a koszty pracy mogą stanowić znaczną część całkowitych kosztów projektu. Koszty te obejmują zarówno bezpośrednie koszty pracowników, jak i koszty ubezpieczenia, szkoleń, czy zakwaterowania pracowników.

Roboty ziemne — podsumowanie

Rozpoczęcie robotów ziemnych zawsze musi być poprzez przez dokładne planowanie prac ziemnych. Dzięki temu dokładnie będziesz wiedzieć, jak będzie wyglądać każdy etap robotów ziemnych. Warto zaznaczyć, że nie zawsze da się wszystko przewidzieć, aczkolwiek pewien zarys całości z pewnością pomoże.

To samo tyczy się kosztów. Wycena robotów ziemnych nie zawsze jest prosta, zważywszy na wiele czynników bezpośrednich, jak i pośrednich. Niemniej zawsze dokładamy wszelkich starań, aby jak najdokładniej oszacować, już na samym początku wszystkie koszty usługi.

Serdecznie zapraszamy do współpracy. Skontaktuj się z nami telefonicznie, mailowo lub poprzez formularz kontaktowy, by uzyskać darmową wycenę.