Profesjonalne kopanie stawów — jak wyglądają prace w praktyce?

Wykopy stawów są różne, tak samo, jak sam proces kopania stawu. Wiele zależy od indywidualnych preferencji Klienta oraz od tego, do czego będzie służyć przyszły zbiornik wodny. W tym wpisie przeczytasz o tym, jak wygląda krok po kroku kopanie stawu. Dowiesz się również, jak przebiega kopanie stawów. Opowiemy Ci także o tym, kiedy powinieneś ubiegać się o pozwolenie na kopanie stawów, a kiedy wystarczy zwykłe zgłoszenie.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Budowa i pogłębianie akwenów — krok po kroku kopanie stawu

W przypadku wykonania stawu ważne jest odpowiednie podejście do tego zagadnienia. Proces kopania składa się z kilku elementów, o których należy pamiętać, by osiągnąć oczekiwane rezultaty. Więcej dowiesz się o tym poniżej!

Budowa sztucznych zbiorników wodnych — czy staw lub inny zbiornik wodny ma być przepływowy, czy z wodą stojącą?

To bardzo istotne pytanie, które Klient musi sobie zadać przed rozpoczęciem zlecenia.

Staw z wodą stojącą możemy wykonać w dowolnym miejscu. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że woda gruntowa znajdująca się na danym terenie powinna być usytuowana na odpowiedniej głębokości, aby kolejno móc wypełnić nią staw. 

W takiej sytuacji przeprowadzamy odwierty, aby znaleźć źródło wody gruntowej, które może znajdować się np. na poziomie jednego metra poniżej powierzchni. Następnie dokonujemy obliczeń pozwalających wykopać staw ze satysfakcjonującą głębokością oraz możliwością wypełnienia wodą.

W przypadku stawu przepływowego sytuacja ma się zgoła inaczej. Tutaj bardzo ważne jest wybranie lokalizacji, która będzie znajdować się blisko rzeki, rowu lub innego cieku wodnego. Takie rozwiązanie zapewni bieżące filtrowanie wody w stawie.

Zobacz też: Pogłębianie stawu krok po kroku – od planowania do realizacji.

Od czego zaczynamy budowę stawu wodnego? (Podstawowe kwestie przy kopaniu stawu)

Wpierw musimy poznać wszystkie szczegóły dotyczące kopania stawu. Podczas rozmowy z Klientem ustalamy, jak wygląda sytuacja z miejscem budowy stawu, jaka będzie jego głębokość (zwykle jest to 2 metry), szerokość oraz długość. Dodatkowo omawiamy inne kwestie praktyczne wykopania stawu, jak lokalizacja, w której mamy zrealizować zlecenie.

Kopanie stawów

Rozważamy również geometrię stawu oraz jego dalsze przeznaczenie. Czy staw ma służyć rekreacji, hodowli, a może ma być zbiornikiem retencyjnym? Wszystkie szczegóły omawiamy z Klientem przed rozpoczęciem prac. Podczas rozmowy ustalamy dodatkowe aspekty, jak dodatki elementy w postaci wyspy z mostkiem, które mają być usytuowane na stawie.

Wykopanie stawu na posesji — czyli jak wykopać wodny zbiornik

Poniżej przedstawimy Ci, jak dokładnie wygląda przebieg zlecenia podczas usługi kopania stawu.

budowa stawów

Proces kopania stawu — pierwsze prace ziemne oraz wykończeniowe roboty ziemne

Jak już pisaliśmy wyżej, dużo zależy od samej lokalizacji miejsca, gdzie Klient chce mieć staw. A więc:

  • przeprowadzamy kompleksową analizę gruntu oraz miejsca, w którym Klient chce np. wybudować staw rybny,
  • wycinamy drzewa oraz wyrywamy korzenie wycinka drzew oraz wyrywanie karp to usługi, jakie również możesz znaleźć w ofercie Teragro,
  • humusowanie — zdjęcie urodzajnej warstwy gleby, którą po wykonaniu zlecenia obłożymy (na przykład) brzegi stawu ogrodowego, by kolejno móc zasadzić na nich roślinność,
  • wyznaczamy miejsce wykopu — staw musi zostać opalikowany,
  • dobieramy odpowiedni sprzęt do zlecenia oraz jego ilość,
  • podczas wykopu na bieżąco analizujemy głębokość stawu, aby spełniać wszystkie wymagane normy,
  • kolejno wykonujemy skarpowanie oraz niwelację terenu (w tym przypadku grobli),
  • układamy uprzednio zdjętą warstwę humusu na brzegach stawu oraz powierzchni wokół,
  • na końcu przystępujemy do prac sprzątających.

Na czym polega kopanie stawu (budowa zbiorników wodnych)

Przede wszystkim należy sprawdzić poziom wody gruntowej. Możesz zrobić to samodzielnie lub poprosić nas o pomoc. W wybranym miejscu należy wykopać dół o głębokości ok. 1-2 metry. Następnie, po kilku dniach należy sprawdzić, do jakiego poziomu (w dole) zebrała się woda. Takie rozwiązanie zapewni cenne informacje o wysokości poziomu wody, co kolejno przełoży się rozplanowanie prac oraz uzyskanie oczekiwanej głębokości.

Wykop można przeprowadzić przy pomocy mini koparki lub szpadla.

Umacnianie brzegów — dlaczego jest tak ważne?

Bardzo ważne jest dokładnie zabezpieczenie brzegów przed erozją, którą w przyszłości mogą powodować zarówno warunki atmosferyczne, jak i większe ryby znajdujące się w zbiorniku. Dlatego też do umocnień brzegów warto użyć np. naturalnej roślinności, zamiast drewnianych kołków lub wiklinowej faszyny (oczywiście dużo w tym przypadku będzie zależeć od budżetu oraz preferencji Klienta, do których zawsze się dostosowujemy), które stosunkowo szybko ulegają zniszczeniu.

Innym ciekawym rozwiązaniem są specjalistyczne i zarazem ekologiczne geokraty, które zapobiegają osuwaniu się, a zarazem pozwalają zasadzić w nich niezbędne rośliny.

Cenne porady kopania stawu — czy można wykopać staw bez pozwolenia wodnoprawnego?

Czy wykopanie stawu bez pozwolenia jest możliwe? Jakiej wielkości można wykopać staw bez zezwolenia?

Jak najbardziej. W przypadku niewielkiego zbiornika wodnego nie jest wymagane pozwolenie, wystarczy zgłoszenie budowy stawu.

W takiej sytuacji staw wymaga zgłoszenia (wyłącznie). Ważne jest jednak, aby powierzchnia stawu miała do 5000 m2, natomiast głębokość kopania nie może przekraczać 3 metrów od naturalnej powierzchni terenu.

Należy również zaznaczyć, że wykopanie stawu wymaga (w tym przypadku), aby woda, którą zostanie napełniony, pochodziła z wód gruntowych, opadowych i (lub) roztopowych. Nie może być on napełniany sztucznie.

Dokładnie mówi o tym art. 394. Prawo wodne:

“1. Zgłoszenia wodnoprawnego wymaga:

9) wykonanie stawów, które nie są napełniane w ramach usług wodnych, ale wyłącznie wodami opadowymi lub roztopowymi, lub wodami gruntowymi o powierzchni nieprzekraczającej 5000 m2 oraz głębokości nieprzekraczającej 3 m od naturalnej powierzchni terenu, o zasięgu oddziaływania niewykraczającym poza granice terenu, którego zakład jest właścicielem, lub terenu znajdującego się w zasięgu oddziaływania, gdy zakład posiada uprzednią pisemną zgodę właścicieli gruntów objętych oddziaływaniem na wykonanie stawu”.

Źródło: https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-wodne-18625895/art-394

Musisz pamiętać też o tym, że:

  • staw musi być położony w całości na terenach rolnych,
  • jego obszar nie może przekraczać granicy terenu Twojej działki,
  • musi być on napełniany wyłącznie przez wody gruntowe, opadowe i roztopowe.

Zobacz również: Usługi robót ziemnych — wszystko, co musisz wiedzieć.

Powierzchnia stawu będzie przekraczać 5000 m2 i 3 metry głębokości — co zrobić przy większych stawach wodnych?

W przypadku większych zbiorników wodnych proces wykopu stawu różni się. Na samym początku musisz udać się do urzędu gminy, aby sprawdzić, czy dla Twojej działki został stworzony plan zagospodarowania przestrzennego.

Dodatkowo, na miejscu musisz podać, jakiego rodzaju zbiornik chcesz wykopać na wybranym terenie. Czy będzie to zbiornik:

  • retencyjny,
  • rekreacyjny,
  • hodowlany.

Co, jeżeli nie został stworzony plan zagospodarowania przestrzennego?

W takiej sytuacji musisz w urzędzie gminy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Jakie dokumenty będą Ci potrzebne?

Będzie to:

  • projekt,
  • mapy geodezyjne,
  • karta informująca o przedsięwzięciu,
  • operat wodnoprawny.

Kopię mapy o określonej skali możesz uzyskać, wybierając się do starostwa, a dokładniej do wydziału geodezji. Może zaistnieć sytuacja, że w starostwie nie będzie takiej mapy. W takim razie musisz wynająć geodetę, który sporządzi plan sytuacyjno-wysokościowy. Na mapie dodatkowo powinien być zaznaczony obręb, gdzie w przyszłości zostanie wykopany staw, wraz z informacją o głębokości i wymiarach zbiornika.

To też może Cię zainteresować: Odmulanie stawu krok po kroku – praktyczny poradnik dla właścicieli terenów ze zbiornikami wodnymi.

Jakie są przepisy przy budowie stawu rybnego?

Sytuacja w tym przypadku ma się tak samo, jak przy innych rodzajach zbiorników wodnych. Informacje na ten temat znajdziesz podpunkt wyżej.

Gdzie zgłosić chęć wykopania stawu? — Zgłoszenie zamiaru budowy stawu wodnego

Już wiesz, że wybudowanie stawu rybnego bez pozwolenia jest możliwe. To samo dotyczy prac przy większych stawach do 5000 m2, np. rekreacyjnych. Zgłoszenie zamiaru budowy musisz zgłosić we właściwym miejscowo nadzorze wodnym.

Jaki jest teren optymalny dla stawu rybnego?

Jeżeli planujesz budowę stawu rybnego, warto, abyś znalazł teren składający się z gliny, iłu oraz piasku. To jedno z najlepszych podłoży. Należy zaznaczyć, że podłoża składające się z wapnia mogą być bardziej kosztowne, ze względu na mniejszą szczelność stawu.

Profesjonalne kopanie stawów

Staw hodowlany, jak każdy inny staw jest urządzeniem wodnym (według definicji). W przypadku stawów rybnych punkt centralny powinien wynosić 2 metry głębokości zbiornika. Taka głębokość zapewni odpowiednie warunki do rozwoju stworzeń żyjących w stawie. 

Co więcej, takie rozwiązanie umożliwia przetrwanie rybom w trudnych warunkach — w zimie, woda na takich głębokościach nie zamarza, natomiast w lecie, znacznie mniej się nagrzewa.

Dodatkowo warto zaopatrzyć w staw w sieć kanałów (wgłębień) w podłożu stawu, które dodatkowo zapewnią rybom ochronę w sytuacjach, gdy w lecie woda zacznie delikatnie opadać ze względu na mniej opadów i wyższe temperatury. Ważne jest również uszczelnienie stawu gliną, która samoistnie po wypełnieniu zbiornika wodą “nasączy się”, dzięki czemu pozwoli zabezpieczyć zbiornik przed utratą wody.

Jakie są potrzebne materiały do budowy stawu hodowlanego?

Po wykopaniu dołu należy obłożyć go specjalnym materiałem. Przeważnie wykorzystujemy do tego zabiegu folię PVC i PE, niekiedy też kauczuk — wszystko w zależności od sytuacji oraz preferencji Klienta.

Położenie foli to nie koniec prac ziemnych związanych z uszczelnianiem i przygotowywaniem dna stawu. Pod folię należy umieścić włókninę po to, by jeszcze skuteczniej zabezpieczyć folię przed uszkodzeniami mechanicznymi. W trakcie układania materiału do budowy stawu hodowlanego dopasowujemy podłoże w sposób, aby mogły w przyszłości rosnąć na nim rośliny.

Na spodzie zbiornika, dodatkowo układamy warstwę gliny o grubości do 30 centymetrów. Warto zaznaczyć, że brzegi stawu również można obłożyć folią.

Na koniec — pamiętaj, aby po zalaniu stawu nie wpuszczać do niego od razu ryb. Powinieneś odczekać ok. 3-4 tygodnie, by w zbiorniku rozwinął się w pełni wodny ekosystem. Co więcej, w stawie, oraz wokół niego warto posadzić specjalne rośliny, ponieważ to właśnie one pomogą szybciej rozwijać się rybom, przy okazji zadbają o równowagę biologiczną.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o kopaniu stawu rybnego (hodowlanego)?

Jak wspomnieliśmy wyżej — musisz zadbać o odpowiednią ilość roślinności oraz cień (w szczególności w godzinach popołudniowych), który zapobiegnie powstawaniu glonów w zbiorniku wodnym. Oczywiście nasłonecznienie jest ważne, aczkolwiek wszystko z rozwagą.

Dodatkowo rozważ dołączenie do stawu cieku wodnego, w postaci źródła lub pobliskiego rowu z wodą, aby regularnie ją filtrować.

Polecamy również: Jak założyć staw hodowlany?

Jaki jest koszt wykopania stawu (kopanie stawu cena)?

Koszt wykopania stawu wodnego zależy od wielu czynników. Poniżej przedstawiam kluczowe elementy wpływające na finalną cenę:

  • Rozmiar stawu — większy staw wiąże się z większą ilością pracy i większym wykorzystaniem sprzętu, co przekłada się na wyższe koszty.
  • Kompleksowość projektu — czy staw będzie prosty, czy z dodatkowymi elementami jak oświetlenie, czy mostki? Złożoność projektu również może wpłynąć na cenę końcową.
  • Stan terenu — tereny z twardym podłożem, na przykład skałami, mogą wymagać więcej pracy i specjalistycznego sprzętu.
  • Usuwanie ziemi i karczowanie terenu — ziemia wykopana podczas budowy stawu musi być gdzieś usunięta. Jeśli nie można jej użyć na miejscu, koszty mogą wzrosnąć. To samo tyczy się dodatkowych prac z przygotowaniem terenu pod wykop.
  • Materiały izolacyjne — stosowane są do utrzymania wody w stawie. Ich jakość i typ mogą mieć wpływ na koszt.

Profesjonalne kopanie stawów z Teragro — dlaczego warto rozpocząć z nami współpracę?

Teragro to firma budująca stawy. Zajmujemy się również różnego rodzaju robotami ziemnymi oraz usługami budowlanymi, o których więcej dowiesz się z naszej oferty.

Co możemy dla Ciebie zrobić? Wykonujemy kopanie stawów:

  • kopanie stawów rekreacyjnych,
  • kopanie zbiorników retencyjnych,
  • kopanie stawów hodowlanych (budowa stawu rybnego).

W skład naszych usług wchodzi również budowa stawu ogrodowego oraz oczek wodnych.

Dodatkowo oferujemy:

  • odmulanie zbiorników wodnych (odmulanie stawów),
  • pogłębianie stawów,
  • oczyszczanie zbiorników wodnych (czyszczenie stawów koparką).

Co nas wyróżnia?

Doświadczenie

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w branży, co pozwala nam dostarczać usługi najwyższej jakości. Nasza wiedza i umiejętności są gwarancją satysfakcji.

Kompleksowe usługi

Oferujemy usługi od A do Z — od koncepcji, poprzez projekt, aż po wykonanie i pielęgnację. Dzięki temu klient nie musi zwracać się do wielu firm. W razie potrzeby pomożemy Ci zdobyć dokumentację oraz niezbędne pozwolenia.

Zaawansowane technologie

Używamy najnowocześniejszych narzędzi i technik, aby zapewnić skuteczność i efektywność naszej pracy.

Indywidualne podejście

Każdy projekt traktujemy indywidualnie, dostosowując się do specyficznych potrzeb i oczekiwań Klienta. Sprzęt zawsze dopasowujemy do panujących warunków terenowych.

Konkurencyjne ceny

Staramy się zawsze oferować najbardziej atrakcyjne ceny na rynku, zachowując jednocześnie wysoki standard usług.

Wykop stawów

Usługa kopania stawów w Teragro — gdzie działamy?

Zlecenia odnośnie kopania stawów realizujemy na terenach województw:

  • Warmińsko-mazurskiego — kopanie stawów Olsztyn, Elbląg, Ełk, Iława, Szczytno, Giżycko, Mrągowo, Pisz, Kętrzyn.
  • Pomorskiego — budowa stawów Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Tczew, Rumia, Wejherowo, Starogard Gdański, Chojnice, Kwidzyn, Malbork.
  • Zachodnio-pomorskiego — kopanie stawu Szczecin, Koszalin, Stargard, Kołobrzeg, Police, Goleniów, Gryfice, Gryfino.

Nasze usługi wykonujemy również w województwach:

  • Podlaskim — kopanie stawu Białystok, Suwałki, Łomża, Augustów, Bielsk Podlaski, Grajewo, Zambrów, Hajnówka,
  • Mazowieckim — kopanie stawów Warszawa, Radom, Płock, Siedlce, Pruszków, Legionowo, Ostrołęka, Otwock, Piaseczno.
  • Kujawsko-pomorskim — kopanie stawów Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław, Brodnica, Świecie, Chełmno.

Kopanie stawów — podsumowanie

Liczymy, że już wiesz, na czym polega kopanie stawu, oraz jak przebiega kopanie stawów. Wykopanie zbiornika wodnego nie jest rzeczą prostą. To zlecenie, które wymaga specjalistycznej wiedzy, doświadczenia, oraz sprzętu, który pozwoli zrealizować plan w pełni.

Wszystkim zajmiemy się za Ciebie. Stworzymy dla Ciebie profesjonalny staw wodny!

Odezwij się do nas i uzyskaj bezpłatną wycenę!