Karczowanie działki — poradnik krok po kroku

Teren wykarczowanej działki znacząco zyskuje na wartości wizualnej, jak i cenowej (o ile rozważamy jej sprzedaż). Usługa karczowania terenu będzie różnić się w zależności od powierzchni, trudności z dotarciem oraz różnorodności roślin znajdujących się na powierzchni działki. Jaka jest cena karczowania drzew (cena karczowania terenu)? W jaki sposób przeprowadzić czyszczenie działek z korzeni? Czy usuwanie pni drzew jest bardzo trudnym zabiegiem? Jak i czym przeprowadzić karczowanie niewielkich powierzchni?

Na te oraz wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w tym wpisie.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Jak wykarczować działkę

Wycinka drzew na działce, usuwanie zarośli oraz koszenie nieużytków z chwastów może być długim i męczącym przedsięwzięciem. W tym przypadku dużo zależy od budżetu, rąk do pracy i pomysłu, jak zrobić to dobrze i skutecznie.

Przygotowanie działki budowlanej — od czego zacząć karczowanie działek budowlanych?

Czyszczenie działek z zarośli, wycinanie większych drzew oraz każde usunięcie korzenia drzewa wymaga pewnego planu.

Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę, co dalej zrobić z odpadami. To bardzo ważne, ponieważ w przypadku działek, które od lat nie były regularnie pielęgnowane, ilość odpadów najprawdopodobniej przyprawi Cię o ból głowy, zwłaszcza jeżeli będą to duże trawy, wysokie samosiewy oraz zakrzaczenia np. w postaci tarniny.

Karczowanie terenu

A więc, przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań:

  • Wyznacz teren własnej działki — może brzmieć to paradoksalnie, ale na wielu mocno zarośniętych terenach, granica działki może być problematyczna do zauważenia ot tak, a powątpiewamy, że będziesz chciał za przysłowiowe “darmo” czyścić działkę dodatkowo sąsiadowi.
  • Wyznacz miejsce, w którym będziesz składować odpady — znajdź miejsce, w którym będziesz gromadzić odpady w postaci gałęzi i skoszonej trawy. Możesz zrobić z tego kompostownik, który przyda Ci się do nawożenia roślin w przyszłości. Innym rozwiązaniem jest wywiezienie odpadów do lokalnego PSZOK-u.
  • Dokładnie oczyść teren — jeżeli zmierzasz przejechać po działce np. traktorkiem kosiarką, wpierw (mimo sporego zachwaszczenia) przejdź po działce i poszukaj potencjalnych przeszkód, które mogą uszkodzić noże urządzenia.
  • Kup sprzęt — może być to pewien wydatek, aczkolwiek warto zaznaczyć, że z pewnością przyda Ci się w przyszłości.

Zobacz też: Profesjonalne kopanie stawów — jak wyglądają prace w praktyce?

Porządki na działce budowlanej

Sprzątanie działek wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeżeli zamierzasz robić to na własną rękę, polecamy zaopatrzyć się m.in. w odpowiedni sprzęt, jak:

  • Piłę motorową — dokup do niej olej i w razie potrzeby dodatkowy łańcuch oraz cały osprzęt zabezpieczający,
  • Kosę spalinową — to must have, który pozwoli Ci wyciąć zarówno większe, jak i mniejsze trawy. Do zestawu dokup specjalny preparat, który będziesz mieszać z paliwem, aby kosa działała w sposób prawidłowy. Dodatkowo kup specjalny smar do głowicy, który należy na bieżąco uzupełniać co kilka tankowań — w szczególności, gdy pracujesz nożem.
  • Sekator — rozważ zakup zarówno mniejszego, jak i większego sekatora, którym dosięgniesz wyżej usytuowane, oraz grubsze gałęzie. Co więcej, polecamy zakup nieco droższego przedmiotu, aby mógł sprostać większym wymaganiom, a zarazem, żeby był trwalszy.
  • Taczki, grabie i widły — pomogą Ci transportować, zbierać i składać zbędne odpady w wyznaczone miejsce.

Nie zapomnij o niezbędnej odzieży ochronnej

Odzież ochronna podczas oczyszczania terenu jest bardzo ważna. Pięknie wyglądająca działka to jedno, aczkolwiek nie możesz stawiać zdrowia na drugim planie. Zaopatrz się w:

  • Solidne rękawice — podstawowa rzecz, którą musisz mieć, gdy będziesz wykonywać porządki na działce budowlanej. Przygotowanie terenu będzie wiązać się najprawdopodobniej z licznymi zakrzaczeniami, gdzie może pojawić się dzika róża, tarnina, oraz inne kłujące rośliny. Przy nich mocne rękawiczki będą niezbędne, aby nie pokaleczyć dłoni grubymi i długimi kolcami.
  • Buty z grubą podeszwą — zaopatrz się z buty z grubą podeszwą, najlepiej w dobrym sklepie z artykułami BHP. Podczas koszenia traw kosą spalinową pod kątem (co często się zdarza przy wysokich zaroślach) podkoszone końcówki traw mogą stać się swego rodzaju kolcami wystającymi z ziemi — nadepnięcie na nie może skończyć się naprawdę źle.
  • Koszulę lub inną górną (grubszą) odzież wierzchnią oraz mocne spodnie — koszula lub bluza z grubszego materiału będzie chronić Cię przed uderzeniami kamieni, gałązek oraz resztek traw, które będą wychodzić spod żyłki lub noża. Jak wiadomo, każda kosa spalinowa posiada specjalną osłonę, aczkolwiek nie uchroni Cię ona przed każdym odłamkiem — miej to na uwadze.
  • Przyłbicę ze słuchawkami — to dobre rozwiązanie, którego również nie powinieneś pominąć. Przyda Ci się zarówno podczas prac kosą spalinową, jak i wtedy, gdy będziesz działać piłą motorową. Delikatnie wygłuszy warkot oraz będzie chronić twarz przed resztkami wiórów, kamieni, traw oraz gałązek.
Czyszczenie działek

W przypadku większych roślin warto założyć nóż lub dokupić mocniejszą żyłkę. Inną kluczową kwestią jest sama moc kosy spalinowej. W sytuacji intensywniej zachwaszczonych terenów warto rozważyć zakup mocniejszej kosy, o mocy ponad 2 koni mechanicznych, która sobie z nimi poradzi.

Kiedy najczęściej decydujemy się na karczowanie drzew (wycinka drzew na działce)?

Wycinka drzew metodą tradycyjną (i nie tylko) to decyzja, którą podejmuje się najczęściej, gdy:

  • drzewo zaczyna chorować (lub choruje od dłuższego czasu),
  • drzewo przestało wydawać owoce,
  • stwarza niebezpieczeństwo,
  • zostało złamane (np. przez intensywny wiatr lub uderzenie pioruna).

Polecamy także: Talerzowanie, usługi rolnicze — jak wygląda proces talerzowania pola?

Usługa mulczowania — czy warto z niej skorzystać?

Zaniedbana działka może wymagać bardziej zaawansowanego sprzętu od tradycyjnych urządzeń. Porządkowanie działek (rekultywacja terenu) przy pomocy mulczera może okazać się świetnym rozwiązaniem, ze względu na zredukowanie czasu, jaki musiałbyś przeznaczyć na ten zabieg własnoręcznie.

Przygotowanie terenu działki poprzez usługę mulczowania spisze się świetnie zarówno na mniejszych, jak i większych powierzchniach.

Mulczowanie terenu to zabieg polegający na mieleniu chwastów, samosiewów, traw, korzeni drzew i krzewów. Następnie zmielone odpady stają się nawozem, który jednocześnie zapobiega erozji gleby, wspiera rozrost przyszłych roślin, oraz zatrzymuje wilgoć w glebie, zapewniając tym samym lepsze warunki do rozwoju.

Usługa mulczowania to:

  • mulczowanie drzew,
  • mulczowanie pni drzew (lub frezowanie pni drzew),
  • mulczowanie zakrzaczeń (karczowanie krzaków),
  • mulczowanie gałęzi — możesz też skorzystać z naszej usługi, którą jest zrębkowanie,
  • mulczowanie krzewów i zakrzaczeń,
  • mulczowanie chwastów oraz większych traw,
  • itd.

Zobacz również: Usługa mulczowania — mulczowanie terenu.

Karczowanie działki — jaki jest koszt usługi mulczowania?

Koszt usługi mulczowania wynosi od ok. 5 do 8 tys. złotych za hektar. Są to oczywiście ceny orientacyjne, ponieważ finalny koszt będzie zależeć od wielu czynników, o których więcej dowiesz się, czytając nasz wpis o mulczowaniu terenu, do którego serdecznie Cię zapraszamy!

Jak usunąć korzeń drzewa? — Karczowanie pni

Równanie terenu to również usuwanie pni drzew, które w przyszłości mogą utrudniać koszenie np. traktorkiem kosiarką oraz jednocześnie szpecić teren. Nie jest to rzecz najprostsza, zwłaszcza jeżeli nie dysponujesz odpowiednim, cięższym sprzętem.

Usuwanie korzeni drzew — jak to zrobić?

Wycinka drzew (wycięcie drzewa) to jedno, ale jak usunąć jego korzeń? Usunięcie korzeni drzew, możesz wykonać na kilka sposobów. Najprostszym rozwiązaniem będzie wynajęcie koparki, koparko-ładowarki lub mocniejszego ciągnika, który będzie w stanie wyrwać resztkę pnia wraz z korzeniem.

Innym pomysłem jest frezowanie pni drzew. Frezowanie likwiduje zarówno pień, jak i korzeń drzewa tworząc zrębinę, której nie musisz następnie utylizować, ponieważ podczas wykonywania usługi, resztki mieszają się z glebą, co w przyszłości przełoży się na odżywienie gruntu w różnego rodzaju składniki naturalne.

Karczowanie terenu drzew pod inwestycję

Karczowanie działki to kluczowy etap przygotowań do określonej inwestycji, zwłaszcza gdy planujemy budowę domu z dala od miasta, na świeżo kupionej działce. Jak już wiesz, proces ten polega na usunięciu drzew i innej roślinności z obszaru, który ma być przeznaczony pod nową konstrukcję. Jest to niezwykle istotne zarówno dla bezpieczeństwa budowy, estetyki, jak i zachowania równowagi ekologicznej.

Karczowanie terenu z drzew w rezultacie sprawia, że miejsce budowy będzie wolne od potencjalnych zagrożeń spowodowanych np. bliską obecnością drzew. Możliwość upadku drzewa na budowę lub utrudnienia w wyniku dużej ilości korzeni mogą wpłynąć na sam początek budowy — fundamenty. Dlatego warto jak najdokładniej oczyścić teren.

Usunięcie drzew z obszaru, na którym planowana jest budowa, daje architektom, inżynierom i budowniczym pełną swobodę w projektowaniu i realizacji zamierzonych celów. Brak drzew i korzeni, krzaków oraz wysokich traw umożliwia bardziej precyzyjne określenie położenia fundamentów, instalacji i dostępu do działki.

Koszenie nieużytków i czyszczenie działek

Koszenie nieużytków możesz przeprowadzić również poprzez wynajęcie ciągnika z kosiarką bijakową.

Kosiarka bijakowa rozdrabnia trawę w — mówiąc krótko — drobny mak. Ze skoszonej trawy, chwastów oraz drobnych samosiewów zostaje miał, który po czasie znika pod nową, wyrastającą trawą, tworząc tym samym ekologiczny nawóz dla podłoża. To ciekawe, a zarazem niedrogie rozwiązanie. Przeważnie koszt takiej usługi waha się w przedziale ok. 350-500 zł za hektar. Cena może być również liczona za godzinę. Oczywiście są to orientacyjne koszty, dużo będzie zależeć również od przeszkód znajdujących się na danym terenie.

Karczowanie działki

Inną metodą może być koszenie trawy przy pomocy ciągnika z kosiarką dyskową, układającą ściętą trawę w rzędy, którą następnie możesz w łatwy sposób zebrać samodzielnie za pomocą wideł lub przy pomocy specjalnych maszyn (jeżeli nie zamierzasz jej ponownie wykorzystać lub umieścić w kompostowniku na przyszłość).

Karczowanie działki cena — koszt karczowania działki

Jaka jest średnia cena karczowania działki? Koszt karczowania działki będzie zależeć od wielu czynników.

Przede wszystkim cena karczowania drzew, krzewów i traw będzie uzależniona od tego, czy podejmiesz się działań na własną rękę, czy wynajmiesz do tego doświadczoną firmę.

Jeżeli rozważasz rozpoczęcie karczowania terenu samodzielnie, musisz liczyć się z wieloma godzinami pracy, oraz kosztami, jakie poniesiesz na paliwo do używanych maszyn (piły motorowej, kosiarki itp.). Dodatkowymi kosztami będą dodatki w postaci akcesoriów, które dokładnie przedstawiliśmy Ci wyżej.

Usługa karczowania działki w Teragro — od czego będzie zależeć cena zlecenia?

Profesjonalna usługa karczowania terenu w Teragro, w tym karczowanie drzew trudnych (trudnodostępnych) natomiast będzie zależeć od:

  • Powierzchni terenu — To jedna z najważniejszych zmiennych, która wpływa na cenę. Im większa działka, tym więcej czasu będzie trzeba poświęcić (i paliwa) na jej wykarczowanie.
  • Rodzaju sprzętu — proces karczowania działki będzie zależeć od formy usługi — czy będzie to usługa mulczowania terenu (o cenie pisaliśmy wyżej), koszenie nieużytków, czy też karczowanie terenu w sposób tradycyjny.
  • Ilości drzew i innej roślinności — oczywiste jest, że im więcej drzew, zakrzaczeń oraz wysokich traw znajduje się na działce, tym więcej pracy należy włożyć, aby doprowadzić teren do przysłowiowego ładu i składu. Grubsze, trudnodostępne drzewa, skarpy oraz spore zachwaszczenia mogą znacząco wpłynąć na czas, co przełoży się na wyższe koszty.
  • Rodzaju roślin — ceny karczowania mogą różnić się w zależności od rodzaju roślin. Co więcej, nie we wszystkie miejsca da się wjechać mulczerem, przez co proces ten może się wydłużyć i wymagać jednocześnie więcej siły ludzkiej.
  • Dostępności terenu — tereny trudno dostępne, np. strome zbocza czy miejsca o ograniczonej przestrzeni manewrowej dla maszyn, mogą wymagać dodatkowych środków lub bardziej specjalistycznego sprzętu, co może wpłynąć na koszt.
  • Usług dodatkowych — dodatkowy koszty mogą powodować inne usługi “dołączone” do karczowania działki, jak np. niwelacja terenu, talerzowanie (jeżeli Klient chce w przyszłości uprawiać ziemię na danym terenie), wywóz odpadów lub pozyskanie drewna.
  • Lokalizacji — na koszty będzie mieć wpływ również lokalizacja, do której należy przetransportować niezbędny sprzęt.

To również może Cię zainteresować: Roboty ziemne — wykopy i nasypy, poradnik krok po kroku.

Karczowanie działki pod budowę domu — podsumowanie

Karczowanie działki to mozolny i męczący proces, który naprawdę potrafi dać w kość. Pamiętaj, aby podczas przygotowywania terenu zadbać o własne bezpieczeństwo — nigdy nie oszczędzaj na sprzęcie!

Jeżeli jednak chcesz, aby karczowaniem działki zajęła się profesjonalna firma, odezwij się do nas. Z chęcią Ci z tym pomożemy. Posiadamy lata doświadczenia w branży, przez co oczyścimy Twój teren szybko i skutecznie.